Results of preselection:

1.    32-Rbit (Germany/Mexico 2018, 7’45”), Víctor Orozco Ramírez / DOCUMENTARY / professional
2.    39 Weeks, 6 Days (Slovakia 2017, 7’52”), Joanna Kozuch & Boris Šima / DOCUMENTARY / professional
3.    A Cup of Anxietea (Sweden 2017, 7’50”), Emma Hjelm / DOCUMENTARY / school
4.    A Photo of Me (Australia 2017, 10’48”), Dennis Tupicoff / DOCUMENTARY / professional
5.    Art For Lawyers (UK 2017, 9’), Rory Waudby-Tolley / DOCUMENTARY / professional
6.    Carlotta's Face (Germany 2018, 5’), Valentin Riedl, Frédéric Schuld / DOCUMENTARY / professional  
7.    D|DK (Germany 2017, 12’), Karsten Wiesel / DOCUMENTARY / professional
8.    Destined to be Dead (Estonia 2018, 10’50”), Francesco Rosso / DOCUMENTARY / professional
9.    Durrenwaid 8 (Germany 2018, 7’), Kirsten Carina and Ines Christine Geißer / DOCUMENTARY / professional
10.    Drop by Drop (Portugal 2017, 9’15”), Laura Gonçalves & Xá / DOCUMENTARY / professional
11.    Egg (France/Denmark 2018, 12’07”), Martina Scarpelli / DOCUMENTARY / professional
12.    Everywhere (Germany 2017, 6’49”), Luise Fiedler / DOCUMENTARY / professional
13.    Ex Terrat (Austria/France 2016, 5’45”), Reinhold Bidner / DOCUMENTARY / professional
14.    Grands Canons (France 2018, 10’45”), Alain Biet / DOCUMENTARY / professional
15.    Las del Diente (Spain/USA 2018, 05’28”), Ana Pérez López / DOCUMENTARY / school
16.    Life of Death (Indonesia 2018, 5’22”), Bryan Arfiandy and Jason Kiantoro / MOCKUMENTARY /  school
17.    Love He Said (France 2018, 5’40”), Ines Sedan / DOCUMENTARY / profesional
18.    Little Boy (Norway 2018, 5’), Kristian Pedersen / DOCUMENTARY / professional
19.    Marfa (UK 2017, 8’22”), The Brothers McLeod / DOCUMENTARY / professional
20.    Marzuki (Indonesia 2018, 06’52”), Muhammad Syahalam / DOCUMENTARY / school
21.    Musical Traumas (Serbia 2018, 10’26”), Milos Tomić / DOCUMENTARY / professional
22.    Nana (Canada 2017, 5’5”), Alexandra (Ali) Kellner / DOCUMENTARY / school
23.    OBON (Germany 2018, 15’), Andre Hörmann, Samo (Anna Bergmann) /  DOCUMENTARY / professional
24.    Stories About Him (Taiwan 2017, 12’46”), Yung Shiuan / DOCUMENTARY  / professional
25.    Surprise (Portugal 2017, 8’40”), Paulo Patrício /  DOCUMENTARY  / professional  
26.    The Children Of Concrete (France 2017, 06’42”), Jonathan Phanhsay-Chamson / DOCUMENTARY / school
27.    The Driver Is Red (USA 2017, 14’37”), Randall Christopher / DOCUMENTARY / professional
28.    The Greatest Briton? (UK 2018,5’), Steve Roberts / MOCKUMENTARY / professional
29.    The Outlander (Austria, Portugal, Bulgaria 2018, 5’16”), Ani Antonova / DOCUMENTARY / school
30.    The Redness of Red (UK 2018, 3’19”), Emily Downe / DOCUMENTARY / school  
31.    The Sinking of the Truth (Denmark 2018, 7’30”), AniDox Collective / MOCKUMENTARY / professional
32.    Tracing Addai (Germany 2018, 29’54”), Esther Niemeier / DOCUMENTARY / professional
33.    Travelogue Tel Aviv (Switzerland 2017, 6’), Samuel Patthey / DOCUMENTARY / school
34.    Unravelling the Ocean’s Veil (Brazil 2017, 8’48”), Quico Meirelles / o2filmes / MOCKUMENTARY / professional
35.    Year (Poland 2018, 11’40”), Małgorzata Bosek-Serafińska / DOCUMENTARY / professional