III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW "RISING OF LUSITANIA"
24 - 26.09.2021, GDAŃSK

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA / KinoPort

(ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk)

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

(AUDYTORIUM, ul. Targ Węglowy 6, Gdańsk)

Choć historia animowanego dokumentu (animadoc) ma ponad 100 lat, to jednak dopiero w ostatnim czasie stał się on niezwykle popularnym gatunkiem. Pierwsza edycja festiwalu poświęconego tylko i wyłącznie animowanym dokumentom odbyła się w 2019 w Liverpool. Po "pandemicznej" edycji w 2020 w Łodzi, festiwal w końcu zacumuje w Gdańsku. W dn. 24-26 września 2021 w gościnnych dokach Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia/KinoPortu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA na którego złożą się: konkurs krótkometrażowych animowanych dokumentów z nagrodą publiczności (52 filmy z 31 krajów), międzynarodowa konferencja naukowa online/offline, specjalny program PANDEMICZNYCH ANIMACJI, oraz polska premiera pełnometrażowego animowanego dokumentu z Indonezji - KOSONG.

Wszystkie filmy prezentowane będę tylko z angielskimi napisami.

Strona festiwalu: www.animadoc.pl

WSTĘP WOLNY / Bezpłatne wejściówki na Festiwal można odbierać na pół godziny przed pierwszym seansem danego dnia.

 

Partnerem RISING OF LUSITANIA 2021 jest Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczenej Łaźnia, KinoPort i Miasto Gdańsk.

PROGRAM:
24.09.21 (PIĄTEK)

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA / KinoPort (ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk)

18:00 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM PROFESJONALNY I (01:15:44)
A Brief History of Hollywood (USA 2020, 09:30), Nate Barlow
A Promise to the Moon (Tajwan 2020, 07:00), Yu Yu
All Her Dying Lovers (Niemcy 2020, 05:30), Anna Benner, Eluned Zoe Aiano
All Those Sensations in My Belly (Chorwacja 2020, 13:19), Marko Djeska
Bach-Hông (Francja 2019, 18:45), Elsa Duhamel
Beyond Noh (USA/Japonia 2020, 03:55), Patrick Smith
Wampui (Niemcy 2020, 17:32), Maarten Isaäk de Heer

20:00 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM PROFESJONALNY II (01:18:47)
Children from the Andes (Argentyna 2020, 04:25), Aldana Loiseau
Cities of Ladies 1 (WE), (Wielka Brytania 2020, 05:48), Kim Noce
Dat's real good? (Francja 2021, 04:22), Marc Faye
Ecorce (Szwajcaria 2020. 15:07), Samuel Patthey, Silvain Monney
In Nature (Szwajcaria 2021. 05:16), Marcel Barelli
It Rains (Meksyk 2021, 11:21), Magali Rocha Donnadieu, Carolina Corral Paredes
It wasn’t Bourgogne (Francja 2021, 06:38), Mathias de Panafieu
Just A Guy (Niemcy 2020, 14:58), Shoko Hara
Kids with Guns (Kanada 2020, 02:59), Sadko Hadzihasanovic
Strange Occurrences: Bukit Bulabu (Singapur 2020, 06:19), Wong Shi Teng, Yeo Jia Min Gloria, Hana Lee

 

25.09.21 (SOBOTA) 

Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 6, Gdańsk)

15:30 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM STUDENCKI I (01:07:38)

1325 Kilometers 227 Days (Brazylia 2021, 05:06), Gustavo de Almeida, Vítor Teixeira
A Brainy Hen (Rosja 2020, 05:15), Director: Daria Sidlovskaia
A New Life Tomorrow (Wielka Brytania 2021, 04:32), Avy Signofthesharkboy
Amayi (Indie 2021, 04:57), Subarna D
Ashes (Polska 2020, 07:49), Joanna Dudek
Girls Talk About Football (Włochy 2021, 07:22), Paola Sorrentino
Hijack139 (Norwegia 2020, 06:02), Joachim Berg, Sondre Johre
I’m Not Afraid Anymore (Węgry 2021, 04:03), Eszter Kardos
En Rang Par Deux, Meeting Aliou And Afif (Włochy 2020, 06:51), Elisabetta Bosco, Margherita Giusti,
Viola Mancini
Kiki's Memoirs (Turcja 2021, 15:27), Zanna Abasova

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA / KinoPort (ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk)

18:00 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM PROFESJONALNY III (01:09:49)
Little Giants: An Apple a Day (Argentyna 2019, 05:35), Leandro E. Cerdá
Maalbeek (Francja 2020, 16:03), Ismaël Joffroy Chandoutis
Mild Madness, Lasting Lunacy (Francja 2020, 18:16), Marine Laclotte
Not For Money, Not For Love, Not For Nothing (Wielka Brytania 2020, 14:26), John Robert Lee
Revolykus (Niemcy 2020, 12:12), Victor Orozco Ramirez
Messages from the Wild - The Earthworm (Wielka Brytania 2021, 03:03), Martyna Sikończyk

20:00 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM PROFESJONALNY IV (01:19:59)
Souvenir Souvenir (Francja 2020, 15:10), Bastien Dubois
The Chimney Swift (Niemcy 2020, 05:00), Frédéric Schuld
The Execution (Japonia 2019, 14:30), Jeroen Van der Stock
The Musical Ear (Belgia 2020, 03:11), Margot Reumont
Tiger and Ox (Korea Południowa 2019, 08:18), Seunghee Kim
Utopia – C (Austria 2020, 07:38), Reinhold Bidner
Water (Hiszpania 2020, 01:29), Cesar Diaz Melendez
We Have One Heart (Polska 2020, 11:20), Katarzyna Warzecha
Who (Afganistan 2020, 08:44), Khadije Zafary
Believer (Korea Południowa/USA 2021, 04:23), Dae Young Kim

 

26.09.21 (NIEDZIELA)

Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 6, Gdańsk)

14:30 KONKURS ANIMOWANYCH DOKUMENTÓW - PROGRAM STUDENCKI II

Kuku (Czechy 2020, 03:51), Daniela Hýbnerová
Man Up (Wielka Brytania 2020,14:39), India Eastwood
Mom’s Hair (Rosja 2021, 08:00), Alexey Evstigneev
My Mother's Pain (Holandia 2020, 06:07), Juliana Erazo
New Toys (Kolumbia 2020, 04:58), Antonia Bello
Once Upon a Time in Israel (Polska 2021, 10:44), Weronika Szyma
Shame (Wielka Brytania/Hiszpania 2020, 02:00), Paz del Carre
tatata (Chiny 2020, 04:28), Yiyang Sun
Too Late (Polska 2021, 15:34), Kinga Syrek

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA / KinoPort (ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk)

16:30 PANDEMICZNE ANIMACJE (01:02:46)
1325 Kilometers 227 Days (Brazylia 2021, 05:06), Gustavo de Almeida, Vítor Teixeira
Forest of Fears (Australia 2021, 05:27), Rebecca Thomson
In Due Time (Wielka Brytania 2021, 04:48), Jason Chuang
June 4, 2020 (Japonia 2021, 04:00), Yoko Yuki
Lockdown Paris (Francja 2020, 02:10), Astrid E. Mork-Knutsen
Pandemia (Indie 2021, 07:29), Natasha Malpani Oswal, Vridhi Goyal
Putting on the Mask (Wielka Brytania 2020, 07:11 ), Isabel Galwey
Stay Safe (Egipt 2021, 03:04), Mohamed Sobaih
The Fighters (Chiny 2021, 01:15), WU Chenmo
Tha Magik Change (Indie 2021, 04:00), Monami Roy
The New World: Variations on Stay-home Activities (Chiny 2020, 01:45), Hong Ning, Zhao Xiaofeng
Utopia – C (Austria 2020, 07:38), Reinhold Bidner
Where Are You Now? (Albania 2020, 08:06 ), Eneos Çarka
Covid-19 (Iran 2020, 01:29), Farzaneh Ghobadi

18:00 ZAKOŃCZENIE FESTIWALU, PROJEKCJA FILMÓW NAGRODZONYCH

20:00 KOSONG (Indonezja 2020, 01:16:34), Scenariusz i reżyseria: Chonie Prysilia, Hizkia Subiyantoro - POLSKA PREMIERA!