
Poznaj Jury Lusitanii

Główne Jury
Bogna Kowalczyk
Reżyserka, animatorka, absolwentka PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na kierunku sztuka nowych mediów, obecnie pracuje w domu produkcyjnym Warsaw Production. Realizuje projekty dla międzynarodowych marek, m.in. Universal, Sony, Adidas, Red Bull, Dell czy Netflix. W swoich pracach łączy style tradycyjne z możliwościami, których dostarczają nowe technologie. Od 2009 realizuje wideoklipy i filmy krótkometrażowe wnosząc wielostronny wkład artystyczny jako autorka animacji, konsultantka efektów specjalnych oraz script doctor.
Jednym z jej najbardziej złożonych projektów jest animacja KLIMAT I WANILIA, która opisuje warszawską kulturę BDSM. Do najbardziej eksperymentalnych prac należy FIFTH ELEMENT, animowany w całości z farbowanego lodu, mrożonego w różnych temperaturach. W swoim dorobku Bogna ma też wizualizacje do współczesnej sztuki teatralnej #Jaś#i#Małgosia w Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz wizualizacje konceptualne do koncertu grupy Wojciech Mazolewski Quintet na Festiwalu Kody w Lublinie. BOYLESQUE jest jej pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

Główne Jury
Oliwia Nadarzycka
Badaczka kultury filmowej, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ. Organizatorka „ANIMOWANE, nieANONIMOWE. Konferencja O! Polskiej Animacji” (2021) oraz wydarzeń kulturalnych związanych z animacją. Członkini Grupy Badawczej Polska Animacja UŁ oraz Koła Naukowego Filmoznawców UŁ. Członkini jury na festiwalach. Entuzjastka kina krótkometrażowego: animowanego i żywego planu. Główne pola zainteresowań to produkcja i dystrybucja filmu. W wolnych chwilach pracuje w pionie produkcji i promocji filmu. Więcej o działalności: https://www.uni.lodz.pl/pracownicy/oliwia-nadarzycka.

Główne Jury
Karol Starnawski
Urodzony w 1990 roku w Gdyni. W 2015 roku ukończył wydział reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Od 2018 roku podjął studia doktoranckie na tej samej uczelni. Od dwóch lat stały współpracownik łódzkiej Szkoły Filmowej. Do tej pory realizował głównie filmy dokumentalne, w tym – „Cienie imperium” (2019) będące jego pełnometrażowym debiutem dokumentalnym. Film miał swoją premierę podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego w ramach Konkursu Polskiego. Dokument zdobył również Nagrodę Publiczności na festiwalu mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, a także trafił do regularnej dystrybucji kinowej i telewizyjnej.
Autor kilkunastu krótkometrażowych filmów dokumentalnych, jak i fabularnych prezentowanych i nagradzanych na licznych festiwalach filmowych w Polsce, jak i zagranicą.
Asystent reżysera Jana P. Matuszyńskiego przy filmie „Ostatnia rodzina”.
Obecnie kończy prace post-produkcyjne nad swoim drugim pełnometrażowym filmem dokumentalnym pt. „Sad dziadka” współfinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, produkowanym przez Dorotę Roszkowską z Arkana Studio.

Studenckie Jury
Martyna Gonciarz
Studentka łódzkiego filmoznawstwa i członkini Koła Naukowego Filmoznawców UŁ. Należy do Grupy Badawczej Polska Animacja i pracuje w projekcie naukowym „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) - porównawcza biografia zbiorowa”. Interesuje się kinem Czechosłowackiej Nowej Fali i historią filmu animowanego. W prezentowanych filmach szuka nowatorskich eksperymentów z technikami animacji oraz tematów ważnych społecznie.

Studenckie Jury
Szymon Szul
Student II stopnia kulturoznawstwa ze specjalizacją filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Współautor projektu artystycznego Dzieje jednego pocisku. Laureat dwóch edycji Studenckich Grantów Badawczych UŁ, w trakcie których zrealizował projekty: „Kariera artystyczna Stanisława Lenartowicza w kontekście warunków funkcjonowania Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi" oraz „Między Bednarską a Sezamkową. Koprodukcje Studia Filmowego Semafor w latach 90.”. Przewodniczący Koła Naukowego Filmoznawców UŁ w roku akademickim 2021/2022 oraz członek Grupy Badawczej Polska Animacja. Stypendysta projektu naukowego „Studia animacji filmowej w Gottwaldovie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa”, realizowanego w ramach programu CEUS-UNISONO (2021-2023), w którym zajmuje się prowadzeniem wywiadów pogłębionych z twórcami i twórczyniami polskiej animacji.

Studenckie Jury
Weronika Szyma
Reżyserka filmów animowanych. Urodzona w 1996 r. w Warszawie, studentka PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Animacji. Autorka filmów krótkometrażowych, m.in. "Pewnego razu w Izraelu" (2021), "Ciałość" (2020) i "Bies i kat" (2018). Zajmuje się animacją analogową, muzyką oraz DJingiem; w obszarze jej zainteresowań twórczych pojawiają się tematy cielesności, międzykulturowości i lingwistyki.