top of page

PEŁNE ZANURZENIE

Dopełnieniem międzynarodowego konkursu i programów specjalnych będą projekcje filmów pełnometrażowyh, zarówno animowanych dokumentów, jak również dokumentów o bardzo istotnych twórcach czy wydarzeniach. 

Za każdym razem bedzie to więc swoiste "pełne zanurzenie" w poruszany temat.

V21_1970_01.jpg

Tomasz Wolski

1970

W 1970 r. w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy.


Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie. „1970” to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców.

Polska 2021, 71:00

10.09 o 18:00, Kino BODO | 20 zł

11.09 o 18:00, Kino BODO | 20 zł

Jonas Poher Rasmussen

PRZEŻYĆ

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym, 3 nominacje do Oscara (Najlepszy długometrażowy film animowany, Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy), porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.

Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji  bohatera z reżyserem.

Dania, Francja, Szwecja 2021, 89:00

13.09 (wtorek) o 21:00, 6 dzielnica (Piotrkowska 102)

WSTĘP WOLNY

33890_1.11.jpg
ythumb2014.png

Wiktoria Szymańska

THEMERSON & THEMERSON

On pisał, ona malowała. Ona była marzycielką, on filozofem. On stawiał pytanie. Ona była odpowiedzią. Dwoje ludzi – odkąd się spotkali, rozpoczęli tworzyć poezję życia, inspirując im współczesne, jak i następne pokolenia europejskich artystów. Roman Polański również był wśród nich.

Film stanowi opowieść o polskich twórcach, Franciszce i Stefanie Themersonach (ur. w 1907 i 1910, oboje zmarli w 1988 r.), którzy razem żyli i pracowali ponad sześćdziesiąt lat. Ich miłość przekładała się na sztukę, jaką tworzyli, i
 historię europejskiej awangardy, której byli częścią jako filmowcy, pisarze czy wydawcy książek.

Anglia, Polska, Niderlandy, Francja 2010, 72:00

11.09 (niedziela) o 20:30, Kino BODO 

Rasa Miškinytė, Linas Augutis,

Marek Skrobecki, Donatas Ulvydas

TRESER ŻUKÓW

Z okazji 140. urodzin Władysława Starewicza przypomnimy jak widziany był przez późniejszych twórców Ojciec filmowej animacji lalkowej.

Film "Treser żuków" to dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Władysława Starewicza - pioniera lalkowego filmu animowanego. Starewicz to jedyny Polak, który stworzył gatunek filmowy. Urodzony w Moskwie, wychowany na Litwie i w Estonii, pierwsze filmy realizował w Kownie, później w Moskwie, a po Rewolucji Październikowej we Francji. Zyskał miano "Europejskiego Disney'a".

Polska, Litwa 2008

10.09 (sobota) o 19:30, Kino BODO

canvas.png
bottom of page